News

Zmiana formy zgłaszania dystansu

sobota 7:00
niedziela 11:00

O nas/About us

EN 

Historia zimowego pływania

Czechy - w obliczu bezradności wobec zimowych wypadków nad wodą, Alfred Nikodém podejmuje się utworzenia sekcji ratownictwa i rozpoczyna regularne treningi pływackie w lodowatych wodach Wełtawy. Następstwem czego, w 1923 roku publicznie prezentuje nową dyscyplinę sportową, której pierwotną ideą było właśnie ratowanie życia. Później w Pradze zostaje założony pierwszy klub zimowych pływaków o nazwie První Plavecký Klub Otužilců Praha w skrócie I.PKO Praha. Po II wojnie Światowej zimowe pływanie uzyskuje w Czechach status oficjalnej dyscypliny sportowej, w której pływacy zdobywają klasy sportowe. Czeski Związek Pływacki powołuje sekcje zimowego pływania i tworzy Czeski Puchar, w ramach którego dnia 26.12.2016 po raz 70 odbyła się co roczna edycja zawodów na praskim odcinku rzeki Wełtawy „Memoriál Alfreda Nikodéma”. W latach 70 Czesi podejmują próbę eksportu dyscypliny na inne kraje m.in. do Niemiec oraz Polski – u nas pokaz odbył się na warszawskim odcinku Wisły. Niestety nasz kraj nie był jeszcze gotowy na tak egzotyczny sport - jednakże zaczyna się rozwijać jego pasywna odmiana potocznie zwana morsowaniem.
Całkowicie przypadkiem, w  2007 roku członkowie naszego Klubu niejako ponownie odkrywają przedmiotową dyscyplinę. Skutkiem czego, jeszcze w tym samym roku, debiutują w zawodach Czeskiego Pucharu. Pierwszym klubem, który zgodził się przyjąć nas w poczet swoich członków jest Sportovní Klub DPSO Výtahy Náchod w skrócie SKNá. Dzięki naszym sportowym postępom oraz wytrwałości zostaliśmy zauważenie również przez duże kluby, czego owocem jest nasz transfer w 2012 roku do  První Plavecký Klub Otužilců Praha – którego barwy w Czeskim Pucharze reprezentujemy do dnia dzisiejszego.
Próbując ponownie zainicjować zimowe pływanie na polskiej ziemi, w dniu 26.02.2014, na terenie katowickiej Doliny Trzech Stawów, zorganizowaliśmy dla TVP Katowice pokazowe zawody na dystansie 1 km. Ponieważ są to pierwsze tego typu zawody w naszym kraju na linii startu pojawiło się jedynie 4 uczestników.
22.02.2015 wspólnie z Fundacją Silesia Pro-Activ zorganizowaliśmy pierwszą edycję zawodów w zimowym pływaniu pod nazwą SILESIA WINTER SWIMMING 2015, w której to wystartowało już 39 zawodników.
Kilka miesięcy po zawodach, a dokładnie 19.04.2015 formalizujemy się powołując do życia stowarzyszenie funkcjonujące pod nazwą KLUB SPORTOWY SILESIA WINTER SWIMMING - więcej o "owocach" naszej działalności można przeczytać w zakładce kronika.
Pod koniec roku 2015 nawiązaliśmy współpracę z International Ice Swimming Association, tworząc polską komórkę tej organizacji.

Głównym naszym celem jest propagowanie pływania zimową porą, w wodach otwartych, w stroju kąpielowym powszechnie uważanym za "letni".

Członkami naszego Klubu są m.in.:

Kinga Korin 


Ratownik WOPR i instruktor pływania niemowląt i dzieci.
Pływała wyczynowo trenując do startów w triathlonach w latach 2002-2004.
Przygodę z zimowym pływaniem rozpoczęła startując w Czeskim Pucharze (sezon 2014/2015).
Złota medalistka (dystans 250 m) Mistrzostw Polski w Zimowym Pływaniu Silesia Winter Swimming 2015.


Leszek Naziemiec


Pływak zimowy i przygodowy.
Prezes IISA-Poland
Mistrz Czech w zimowym pływaniu 2013.
Najlepszy Polski zawodnik Siliesia Winter Swimming 2015.
Kierownik wyprawy Balviten Baltic Challenge.
Wiceprezes Klubu Sportowego Silesia Winter Swimming.
Popularyzator pływania zimowego w Polsce.


Marek Grzywa


Pływak zimowy i długodystansowy.
Zawodnik KS Silesia Winter Swimming oraz czeskiego 1.PKO Praha.
Od sezonu 2009/2010 regularnie startuje w zawodach Pucharu Czech, gdzie w sezonie 2014/2015 wywalczył brązowy medal w duatlonie (styl klasyczny + dowolny).
Trzeci spośród Polaków startujących w Silesia Winter Swimming 2015.
Uczestnik maratonów pływackich 12 i 24 godzinnych oraz maratonów długodystansowych.
Trzykrotny uczestnik Gastonův Memoriál - 25 km na rzece Łabie.
Uczestnik polsko-czeskiej sztafety pływackiej przez Kanał Elbląski.


Łukasz Tkacz


Pasjonat całorocznego pływania "na świeżym powietrzu".
Miłośnik hipotermii wielokrotnie startujący w zimowych zawodach Pucharu Czech, gdzie w roku 2013 wywalczył wicemistrzostwo.
W swej pływackiej karierze kilknaście razy zmagał się z "samotnością długodystansowaca" m.in. na:

  • maratonach 5 i 10 km,
  • spływie rzeką Łabą 25 km,
  • maratonach czasowych 24h (30,5 km) i 12h (17,5 km)
  • maratonach okolicznościowych (80h pływania na 80-lecie uzyskania przez Siemianowice Śląskie praw miejskich, 700 km na 700-lecie Świętochłowic)
Obecnie Prezes KS Silesia Winter Swimming oraz członek czeskiego klubu pływackiego "I PKO Praha"